18-19 kwietnia 2016r. w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym z udziałem światowych specjalistów zakończyła się Międzynarodowa wideokonferencja medyczna prezentująca metody minimalnego inwazyjnego leczenia w endourologii.
Postępy chirurgii laparoskopowej i robotycznej w urologii od kilku ostatnich lat całkowicie zdominowały fora urologiczne fascynując najnowszą technologią i nieograniczoną wręcz perspektywą dalszego rozwoju. Bezsprzecznie jednak "klasyczna" endourologia przezcewkowa i przezskórna stanowi, szczególnie w warunkach polskich, kluczowy aspekt urologii klinicznej.
W ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój metod minimalnie inwazyjnego leczenia stosowanych w endourologii. Standardem stały się m.in. zabiegi endoskopowe z użyciem giętkich ureterorenoskopów (FUSL, RIRS) oraz cała rodzina zabiegów przezskórnych wykonywanych z zastosowaniem zminiaturyzowanego sprzętu endoskopowego (miniPCNL, ultraminiPCNL, mikroPCNL, supine PCNL). Metody te stosowane są nie tylko w leczeniu kamicy moczowej, lecz również w organooszczędzającym leczeniu nowotworów górnych dróg moczowych, czy innych schorzeń układu moczowo-płciowego. Pojawiły się możliwości łączenia nowoczesnych metod minimalnie inwazyjnych w wybranych przypadkach. Wiekszość z tych metod leczenia udało się w ostatnich latach skutecznie wprowadzić do codziennej praktyki klinicznej w Oddziale Urologii MSS. Niemniej są to bez wątpienia zabiegi bardzo wymagające zarówno jak chodzi o ich aspekt sprzętowy, jak i umiejętności operatora. Zdobywanie doświadczenia jest procesem długotrwałym, a ponadto czaso- i kosztochłonnym.
Wydaje się zatem uzasadniona potrzeba stworzenia forum wymiany opinii z ekspertami w stosowaniu tych metod dysponującymi dużym doświadczeniem. Temu właśnie miały służyć warsztaty z operacjami transmitowanymi na żywo organizowane w Oddziale Urologii MSS w Warszawie - ośrodku o wieloletniej tradycji w krzewieniu nowoczesnych metod chirurgicznych z transmisjami operacji na żywo.
Głęboko wierzę, że ta inicjatywa spotka się z autentycznym zainteresowaniem środowiska polskich endourologów tym bardziej, że zaproszenie do udziału w niej przyjęli m.in. prof. Olivier Traxer (Paris), prof. Cesare Scoffone (Torino), prof. Andreas Skolarikos (Athens), prof. Atanasios Papatsoris (Athens), prof. Mario Sofer (Telaviv), Mr G.S.Kata (UK), Prof. Evangelos N. Liatsikos (Patras).
Naszym zamierzeniem było przeprowadzenie w trakcie dwóch dni ok. 10 operacji transmitowanych na żywo z bloku operacyjnego Oddziału Urologii MSS z zastosowaniem najnowszego sprzętu endoskopowego firm Olympus i Storz, które współorganizowały nasze warsztaty. Partnerami wydarzenia byli Cook Polska oraz EMS Swiss. Podczas obrad był czas na dyskusje oraz wykłady o charakterze praktycznym.
Z ogromną satysfakcją i szczerą radością dziekuję za udział w międzynarodowych warsztatach endourologicznych w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
Realizacje telewizyjną na żywo jednocześnie z trzech sal operacyjnych na salę konferencyjną wykonał Dom Produkcyjny Film Factor:, www.wideokonferencjemedyczne.pl
Żródło; http://www.endourologia-warszawa2016.pl/teksty.php?plik=index.php
ul.Młynarska 3/11, 01-258 Warszawa
: +48 22 490 66 15